1. What will come at the place of question mark ?

1, 9, 25, 49, ?, 121.

a) 100

b) 91

c) 64

d) 81

Explanation:

1^{2} = 1.

3^{2} = 9.

5^{2} = 25.

7^{2} = 49.

**9 ^{2} = 81.**

11

^{2}= 121.

2. What will come at the place of question mark?

4, 7, 12, 19, 28, ?

a) 49

b) 36

c) 30

d) 39

Explanation: First term : 4

Second term: 4+3 = 7

Third term : 7+5 = 12

Fourth term : 12+7 = 19.

Fifth term : 19+9 = 28.

Therefore,

**Next Terms : 28+11 = 39**

3. What will come at the place of question mark ?

6, 11, 21, 36, 56, ?

a) 91

b) 51

c) 81

d) 42

Explanation:

6 (+5)→ 11 (+10)→ 21 (+15)→ 36 (+20)→ 56 (+25) → 81.

4. What will come at the place of question mark ?

10, 100, 200, 310, ?

a) 430

b) 420

c) 410

d) 400

Explanation:

1st term : 10

2nd term : 100 = 10+90

3rd term : 200 = 100+100

4th term : 310 = 200+110

5th Term: 430 = 310+120

Therefore, the answer is 430.

5. What will come at the place of question mark ?

8, 28, 116, 584, ?

a) 1752

b) 3504

c) 3508

d) 3502

Explanation: (8 *3) + 4 = 28 (28 *4) + 4 = 116 (116 *5) + 4 = 584 (584 *6) + 4 =

**3508.**

6. What will come at the place of question mark ?

2816, ? , 176, 44, 11.

a) 704

b) 1408

c) 352

d) 2640

Explanation:

Logic: **Next term = Previous term /4
2816 /4 = 704
704 /4 = 176.
176 /4 = 44.
44 /4 = 11.**

7. What will come at the place of question mark ?

113, 225, 449, ? , 1793

a) 897

b) 789

c) 987

d) 978

Explanation:

113

113 * 2 = 226 -1 = 225

225 * 2 = 450 -1 = 449

449 * 2 = 898 - 1 = **897**

897 * 2 = 1794 -1 = 1793

8. Which of the following will come in place of the question mark (?) in the following sequence?

PRODUCTIVITY, RODUCTIVIT, ODUCTIVI, ?

a) DUCTIV

b) DUCTLY

c) UCTIV

d) DUCTI

Explanation:

**P**RODUCTIVIT**Y** = RODUCTIVIT.(First and last letters are removed.)

**R**ODUCTIVI**T** = ODUCTIVI.

**O**DUCTIV**I** = DUCTIV.

9. What will come at the place of question mark ?

6, 24, 60,120, 210, ?

a) 336

b) 366

c) 330

d) 660

Explanation:

First Number = 1 *2 *3 = 6

Second Number = 2*3*4 = 24

Third Number = 3*4*5 = 60

Fourth Number = 4*5*6 = 120

Fifth Number = 5*6*7 = 210

Sixth Number = 6*7*8 = 336.

**Alternatively**,

2*2*2-2=6

3*3*3-3=24

4*4*4-4=60

5*5*5-5=120

6*6*6-6=210

7*7*7-7=336.

10. What will come at the place of question mark ?

6, 11, 31, 121, 601, ?

a) 3600

b) 3621

c) 3601

d) 3611

Explanation:

**Logic:**

First Term = 6.

Second term = 6*2 -1 = 11.

Third term = 11* 3 - 2 = 31.

Fourth term = 31 *4 - 3 = 124 -3 = 121.

Fifth term = 121*5 - 4 = 601.

Sixth term = 601 *6 = 3606 - 5 = **3601**.